Etkili Sohbetler

Etkili Sohbetler

Kerim     18-04-20     sohbet odaları     Etkili Sohbetler     766 Defa Okundu

Etkili Sohbetler ve Dikkat Edilecek Ayrıntılar

Etkili Sohbetler
Etkili Sohbetler

Etkili sohbetler ve konuşma sanatı çoğu insanın becerebileceği şeylerden değildir. Peki sizin konuşma ve sohbet beceriniz nasıl? Bu konuda iddialı mısınız? Bir bayanla ya da bir erkekle nasıl konuşulur, ne yapılır. Düzgün bir dinleyici misiniz? Bir çoğumuz kendimizi doğru düzgün ifade edemeyiz. Kafamızdaki düşünceleri söze aktarmakta yetersiz kalırız. Aaa ben ne diyecektim ne söyleyecektim vs. diyenleri çok görmüşsünüzdür. Kafanın karışması ve etkili bir sohbet yapamamanın en büyük nedeni düşüncelerimizdeki bulanıklıktır.

Etkili Sohbetler Yapmadan Önce Ne Söyleyeceğinizi Düşünün

Burada en iyisi sohbet etmeden, yani konuşmadan önce düşünerek, tartarak konuşmak etkilidir. Yani güzel kardeşim bir şeyler söylemek istiyorsun da ne demek istiyorsun, biraz açık konuş ta bizlerde anlayalım. Benim böyle kendini ifade edemeyen bir kardeşim var. Mutlaka bana ikinci soruyu sordurur. Kelimeleri hep yarım söyler, ben de anlamak için “Lan oğlum ne demek istiyorsun biraz daha açık konuş” diye sinirlenirim. En nefret ettiğim insan kategorisinde Net olmayan insanlar gelir. Benden bir şey yapmamı istiyorsan, açık ve net ol, bana kelime cambazlığı yapma kardeşim. Ben müneccim değilim ne bileyim senin ne anlattığını.

Kelimeleri Bedava Harcamayın Net Olun Kıvırtmayın

Kelimeleri boşa harcamayın, bir de sohbet ederken herkesin anladığı kelimeleri kullanmaya gayret edin. Karşıdaki demesin “Ne dedi Lan Şimdi Bu” Değerli kardeşlerim her şeyden önce sohbet ederken doğal olun, kıvırtmayın, eğilip bükülmeden tane tane konuşun. İnsanlar senin beynindekini bilemez. Kelimeler, düşüncelerin dışa yansımış halidir. Sohbet sitelerinde de bu tür insanlara rastlamak mümkündür. Ya genelde ya özel pencerelerde özelinize bir şey yazarlar, sizi iki saat düşündürürler. Lan ben karımı ve çocuklarımı anlamıyorum, senin yazdığın iki kelimeyi nasıl anlayayım.

Akıcı Konuşmalar Etkili Sohbetler Yapmanın En İyi Göstergesidir

Geçen gün özelime gelmiş “Ağabey Radyo” yazmış. Ne olmuş radyoya be kardeşim, radyo kafana düşsün veya kıçına kaçsın diyesim geldi. Yahu arkadaş adam akıllı ne yazacaksanız ne söyleyecekseniz biraz açık olun. Birisinin sizi anlamasını bekliyorsanız, sohbetlerinizde akıcılığa ve saflığa önem vermelisiniz. Bazı insanlar da siz sohbet ederken dinlemezler, ya burunlarını karıştırırlar, ya da öküzün trene bakması gibi sabit bir noktaya bakarlar. Sonrasında size sorarlar “Ağabey Ne Demek İstedin?” İşte o zaman en galiz küfürler aklınıza gelir ama söyleyemezsin.

Bir insan konuşurken saygı gereği onu dinlemek lazım, ona değer verdiğini hissettirmen lazım. Sonra adam sana demez mi “Oğlum Hayırdır Burada Başçavuşun Beygiri mi Osuruyor?” Bir kişinin sohbetini dinlerken sadece kulaklarınla değil, gözlerini de açık tutman lazım, karşıdaki kişinin duygularını da anlamaya çalışın. Çünkü yüz etkili bir iletişim aracıdır. Karşıdaki insan sözlü bir sohbet verirken yüzü “ciddiyim” diyebilir, aynı şekilde “Sadece Şakaydı” diyebilir.

Sohbet Esnasında Beden Dilini Okumak

Güzel bir muhabbet veya sohbet ortamında kendini hazırlamışsın başlıyorsun anlatmaya. Karşıdaki kişi bir gözünü ovuştururken “Sanırım Haklısın” diyorsa sözlerini kabul etmekte zorlandığının işaretidir. Aynı şekilde sen anlatırken ayaklarını birbirine vuruyor ve sallıyorsa, sana karşı güven duymuyordur. Çarpık bir şekilde ağzını yamultarak gülüyorsa sahtekar bir kişidir ve söylediklerinizi ciddiye almıyordur. Siz ona bakarken gözlerini kaçırıyorsa, muhtemelen öz güveni yerinde olmayan benliksiz bir kişiliktir.

Etiketler

Sende Paylaş:  Facebook    Tweet    Pinterest    Google+    Whatsapp  

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?


Bizi Takip Etmeyi Unutmayın!

  • © 2020, Tüm Hakları Saklıdır. by Rambo Sohbet Chat.